Головна » Статті » Мої статті

Виділення в натурі(на місцевості) земельної частки(паю), набутої в порядку ст.25 ЗК України

 

Порядок приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ і організацій  після набрання чинності Земельного Кодексу України в редакції від 25.10.2001р., що набув чинності з 01.01.2002р. здійснюється відповідно до ст.ст25,118 ЗК України.

 Згідно ст.25 ЗК України  кожна особа має гарантоване право одержати свою земельну частку(пай), виділену в натурі(на місцевості), у разі відсутності необхідної землі( що перебувала у користуванні підприємства і паювалась) така частка може бути виділена із земель  запасу або резервного фонду. До 31.12.2012р. розпорядження землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів  згідно норм Земельного Кодексу України і ЗУ «Про порядок виділення в натурі(на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток(паїв)» відносилось до компетенції районних державних адміністрацій. Однак, необхідно враховувати, що у вказаному Законі розглядається правовий режим земельних часток(паїв), отриманих в результаті паювання земель колективної власності. Отже, якщо особа мала у власності земельну частку(пай), набуту в порядку ст.25 ЗК України, то така частка виділялась в натурі(на місцевості) на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації.

З 01.01.2013р. набули чинності зміни до ст.122 ЗК України, які обмежили права районних державних адміністрацій на розпорядження землями за межами населених пунктів. Передача земель сільськогосподарського призначення державної власності  у власність або користування для всіх потреб віднесена ч.4ст.122 ЗК України до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальних органів.    

Таким чином, аналізуючи компетенцію органу, уповноваженого виділити земельну частку(пай), набуту в порядку ст.25 ЗК України, в натурі (на місцевості) із земель запасу чи резервного фонду за межами населенного пункту слід керуватися ч.4ст.122 ЗК України в редакції, що набрала чинності з 01.01.2013р. Таким органом у Львівській області є Головне управління Держземагенства у Львівській області.

Ст.19 ЗК України до земель запасу відносить земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб. Згідно ст.25 ЗК України резервний фонд  створюється  при приватизації земель державних, комунальних підприємств, установ і організацій, перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

 Щодо цільового призначення земельної ділянки, що виділяється, слід враховувати, що рішення органів влади  про виділ паю приймаються виключно на підставі заяви власника паю і лише заявник має право визначати цільове призначення земельної ділянки, в залежності від своїх можливостей обробітку землі і  плану використання ділянки: або для ведення товарного сільськогосподарського виробництва(до прикладу здавати в оренду) або для ведення особистого селянського господарства(для власного споживання).

Жодний нормативно-правовий акт України не обмежує право власника паю на його виділ лише з одним цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

 П.15 Перехідних положень Земельного Кодексу України  серед переліку сільськогосподарських земель  на які розповсюджується мораторій(заборона) на продаж до 2016р. вказує земельні ділянки які перебувають у власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та земельні ділянки, виділені в натурі(на місцевості) власникам земельних часток(паїв) для ведення особистого селянського господарства.

Ст.5 ЗУ «Про особисте селянське господарство» вказує, що розмір земельної ділянки ОСГ може бути збільшено у разі отримання в натурі(на місцевості) земельної частки (паю) та її спадкування членами ОСГ відповідно до закону.

Отже, право власника земельної частки(паю) обирати вид цільового призначення земельної ділянки, що виділяється, не є дискусійним, воно визначено законодавчими актами, які не обмежують право власника паю на вибір .

Категорія: Мої статті | Додав: земельнаколегія (06.08.2015)
Переглядів: 540 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас, Гість!
Вівторок, 22.05.2018