Головна » Статті » Мої статті

Захист прав власності на майнові та земельні паї
Захист прав власності на майнові та земельні паї

Після проголошення незалежності України та переходу до ринкової економіки була започаткована аграрна і земельна реформа, яка спрямовувалась на ліквідацію монопольного права державної і колгоспно-кооперативної форм власності. Аграрна і земельні реформи здійснювалися в Україні шляхом роздержавлення і приватизації.

Після прийняття у 1992 році Закону України «Про колективні сільськогосподарські підприємства» усі колгоспи були перетворені в колективні сільськогосподарські підприємства (КСП), окремі з них – у сільськогосподарські кооперативи, в акціонерні сільськогосподарські товариства, товариства з обмеженою відповідальністю.

Землі колгоспів, що належали цим підприємствам на праві постійного користування, були передані у колективну власність КСП з визначенням земельних часток (паїв) членам КСП, які в разі виходу з підприємства мали право отримати у приватну власність земельну ділянку у розмірі земельного паю.

Як показала практика, реформування колгоспів у колективні сільськогосподарські підприємства кардинально не поліпшило ситуацію в аграрному секторі економіки, тому було взято курс на реорганізацію КСП в нові форми господарювання, зміну колективної форми власності на приватну.

Згідно Указу Президента України № 1529/99 від 03 грудня 1999 року «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» було запроваджено реформування протягом грудня 1999 року – квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб‘єктів господарювання, заснованих на приватній власності.

Саме паювання землі було започатковано після прийняття нової редакції Земельного кодексу України 1992 року. Статтею 5 цього Кодексу передбачалось, що кожен член КСП наділений правом одержати свою частку землі в натурі ( на місцевості) за умов їх виходу з членів господарства. Процедура паювання сільськогосподарських була вдосконалена з прийняттям Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» та Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». Згідно з цими Указами право на земельну частку (пай) мають тільки члени сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, землі якого паюються.

На території Львівської області паювання мало особливості, пов‘язані із дією регіональної Програми приватизації майна та землі в агропромисловому комплексі Львівської області, прийнятої ХІ сесією Львівської обласної ради народних депутатів від 01.02.1993р. № 277 та Положення про паювання і приватизацію землі в агропромисловому комплексі Львівської області, затвердженого ухвалою ХІУ сесії Львівської обласної ради від 08.12.1993 року № 351. Регіональною програмою було визначено механізм роздержавлення землі і передачі її у приватну власність, яка не передбачала передачі землі в колективну власність сільськогосподарським підприємствам. Львівським положенням про паювання і приватизацію землі порівняно із загальнодержавною програмою розширено перелік осіб, які мають право на земельний пай. До списків осіб, які мають право на земельний пай, вносились також особи, зайняті у соціальній сфері на селі, пенсіонери з числа осіб, що проживають у даній місцевості.

Право власності на земельні частки (паї) посвідчується сертифікатами єдиного в Україні зразка, які реєструються і видаються відповідною районною державною адміністрацією.

Правові підставі виникнення права на майновий пай в майні колективного сільськогосподарського підприємства є відмінними від підстав виникнення права на земельну частку (пай). Право членів підприємства на пайовий фонд майна залежить від їх трудового внеску. Відповідно до статті 9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» у разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі.

Майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства, які видаються сільською, селищною, міською радою.
Сертифікат на право на земельну частку (пай), свідоцтво про право власності на майновий пай надають право їх власнику на одержання в натурі майна та землі у встановленому законодавством порядку.

Процедура розподілу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, оформлення прав власності на землю та майно є переважно завершеною, проте і зараз мають місце факти виявлення пропуску осіб (колишніх членів КСП) у списках на право на земельну частку (пай) та на майновий пай, а також виникають спірні питання у процедурі виділу в натурі земельних часток (паїв) чи майнових паїв.

Спори, що виникають при здійсненні права на земельний та майновий паї, розглядаються судом.За більш детальною інформацією звертайтеся до юристів нашої фірми.
Категорія: Мої статті | Додав: земельнаколегія (07.06.2015)
Переглядів: 1228 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вітаю Вас, Гість!
Вівторок, 22.05.2018